Hemofilijos gydymas
Hemofilijos, paveldimo kraujodaros sutrikimo, gydymo pagrindas yra VIII krešėjimo faktoriaus (hemofilija A) arba IX krešėjimo faktoriaus (hemofilija B) suleidimas į veną. Liga pasireiškia kraujavimu sąnariuose, raumenyse ar vidaus organuose. Gydymas nustatomas individualiai, atsižvelgiant į ligos sunkumą. Profilaktinis gydymas skiriamas pacientams, sergantiems sunkia hemofilijos forma. Kai kurie ligos požymiai gali pasireikšti ir moterims, kurios yra hemofilijos nešiotojos. Gydant hemofiliją dažnai vartojami terminai nurodyti toliau.
- Gydymas namuose – šiandien tai yra įprasta gydymo forma, palengvinanti hemofilija sergančių žmonių gyvenimą. Namuose pacientas (jo tėvai arba medicinos slaugytoja) suleidžia krešėjimo faktoriaus koncentratą, kaip rekomendavo gydytojas.
- Profilaktika – tai dažniausiai taikoma pacientams, sergantiems sunkia hemofilijos forma. Profilaktika yra reguliarus savarankiškas krešėjimo faktoriaus koncentratų vartojimas siekiant išvengti kraujavimo. Ji pradedama ne tada, kai yra kraujavimo požymių, bet kaip prevencinė priemonė, ypač nuo nuolatinio sąnario pažeidimo. Faktoriai vartojami 2 arba 3 kartus per savaitę.
- Kraujavimo epizodų gydymas – net jei hemofilija sergantis asmuo negauna profilaktinio gydymo, spontaninio kraujavimo (kraujavimo epizodo) atveju namuose jis gali turėti krešėjimo faktoriaus koncentrato. Dažniausiai spontaninis kraujavimas pasireiškia stipriais paveikto sąnario skausmais, o jei skausmas atsiranda, svarbu kuo greičiau skirti krešėjimo faktoriaus dozę, kad būtų išvengta nuolatinio sąnario pažeidimo. Kraujavimo epizodo gydymas tęsiamas bendradarbiaujant su hematologijos centru vadovaujant specialistui.
Palaikomoji terapija
- Kraujuojant į sąnarį rekomenduojama ne tik nedelsiant skirti krešėjimo faktorių, bet ir uždėti ledo ant paveiktos vietos ir tam tikrą laiką nejudėti.
- Dėl kraujavimo pavojaus hemofilija sergantiems žmonėms negalima atlikti injekcijų į raumenis, be to, apribojimai taikomi kai kuriems įprastiems nereceptiniams vaistams.